XVII. MRA GUGEL F3F FAI 2022

Last modified date

Comment: 1

Názov súťaže: TRÉNING – XVII. MRA GUGEL F3F FAI- náhradná súťaž za kalendárný rok 2021,keď sa súťaž nemohla uskutočniť pre pandemické opatrenia!!!!!

Článok začínam citáciou z môjho predchádzajúceho článku GUGEL 3xFAI+++:

A teraz trochu k podmienkam, ktoré som nazval 3krát FAI +++. Takéto podmienky aké boli v nedeľu na Gugli si nepamätám. Vietor južného smeru o stabilnej sile v priemere 10 metrov a termika urobili z tréningu zážitok, ktorý vie oceniť iba pilot F3F. Super podmienky, ktoré sa pravdepodobne už dlho opakovať nebudú, ale ja ako večný optimista si myslím, že v sobotu 25.júna na XVII. MRA sa takéto podmienky zopakujú.“

No, ale podmienky 25.júna sa ani zďaleka neopakovali a všetci sme boli z toho rozčarovaní. No, a teraz po poriadku. Predpovede na SHMU ako YR.NO boli dosť optimistické ale bohužiaľ iba pre mesto Dobšiná. Letný Gugel, nakoľko už máme viac dní leto nechcel aby sme si poriadne zalietali na avizovanom tréningu spojeného s neodlietanou súťažou XVII. ročníka MRA z roku 2021.Ja som osobne očakával, že na súťaž príde viac pilotov, no ale dostavilo sa iba päť. Počet súťažiacich umožnil dodržať pravidlá ŠP pre LeM Lermas(minimum 5 pilotov aby sa lietanie mohlo považovať za súťaž). A tak sme súťažili: Milan, Vlado, Jaro, Rudo a Pišta za asistencie perfektných a skúsených rozhodcov Mareka – hlavný a štartér a bázových Štefana a Mira, ktorí už toho narozhodovali strašne veľa a to sa odzrkadlilo aj na plynulom priebehu súťaže, keďže bolo minimálne oprav.

V sobotu ráno o 8.00,hod som bol už na svahu a vietor bol južný okolo 3 metrov za sekundu, tak som si pomyslel, tak to bude zas OK, bolo teplo a boli aj podmienky na podporu lietania termikou. Do príchodu rozhodcov som postavil letisko, tak ako to stanovujú pravidlá FAI a potom za pomoci ostatných sme postavili bázy, zakázané zóny(SL) a presne vymedzili pristávací areál. Po príchode posledných pilotov a tým boli Šímovci, okolo deviatej bolo všetko nachystané na „maratón 30 letových kôl“. Ale tých avizovaných 30 bol iba môj sen, nakoľko nás bolo iba päť, bol skutočne iba mojim snom, lebo proti tomu sa postavil Gugel ako aj podmienky. Prvé kolo po rozlosovaní otvoril Jaro Šimo časom 75,90, ale ostatní to zaleteli lepšie, teda okrem Milana, ktorý nedoletel. Podmienky boli premenlivé až do 7 kola, keď som ja zavesil svojho VIKINGA 2 na suchý smrek(pád na malej rýchlosti do vývrtky, ktorá sa pre malú výšku a porast nedala vybrať). Po peripetiách so zvesovaním modelu a patričným ozubením nábežných hrán krídiel a poškriabaných lýtkach som sa vrátil na miesto štartu a pri pohľade do štartovnej listiny som zistil, že v tomto siedmom kole odleteli iba Rudo a Milan s tisíckou a ostatní traja sme zapísali nulu. Tak to bola pohroma, ktorú napravili 9. a 10.kolo, keď na vzdialenom Radzime a Rejdovej pršalo a tak nízky tlak v búrke zapríčinil super podmienky a časy u všetkých štyroch pilotov a to časmi pod 50 sekúnd(viď. VAULT) – boli hodné slávy bájneho kopca. Keď hodnotím letové podmienky z pohľadu pravidiel FAI tak boli priemerne ale v norme, aj za takýchto podmienok sa lietať dá a na súťaži aj musí respektíve nemusí ak pilot chce písať samé nuly. Zo skúsenosti vieme, že v zahraničí (Poľsko, Rakúsko a Nemecko) sa s tým nehrajú a ani nedodržuje limit 20 sekúnd a musíš letieť. Na Slovensku každý špekuluje a vymýšľa si podmienky FAI respektíve nejaké nedefinovateľné podmienky ne FAI. Tu by som chcel ešte poznamenať ,že tréning formou súťaže so živými rozhodcami najlepšie sedí tomu čomu hovoríme tréning a každú verejnú súťaž by bolo potrebné považovať za súťažný tréning. Elektronické bázy síce pomáhajú ale zatiaľ nedosahujú tie parametre tréningu, keď bázy obsluhujú živí ľudia. Pri elektronike sa nike nič nezapisuje a pilot nemá prehľad aké časy dosiahol pri jednotlivých kolách.

Teraz po tomto krátkom exkurze a osviežení si pamäti zas k súťaži. Odlietalo sa 11.kompletných letových kôl s častými 30 minútovými prerušeniami a 12.kolo sa tiež kvôli prerušeniu nelietalo, chýbalo dolietať dvom pilotom, a tak sa môj sen 30 kôl nesplnil, možno na budúce.

Súťaž suverénne vyhral Rudo Šándor, ktorý jediný nepísal nulu, druhý bol Vladom Šimo, tretí Milan Tkáčik, štvrtý Jaro Šimo a ja s piatimi nulami piaty. Gratulujeme víťazom ako aj rozhodcom za bezproblémový priebeh súťaže. Všetci piloti lietali špičkovo a dokonale využíval to čo im Gugel ponúkal.

Teším sa na XVIII. ročník MRA v septembri 2022 ale len na základe nových pozvánok.

Úspešný deň organizátori ukončili fazuľovým gulášom a nejakou tou burinou a nealko pivom a kofolou v reštaurácii Erika v Rožňave.

Propozície: https://www.f3x.info/wp-content/uploads/2022/06/MRA-XVII.-F3F-2022-PROPOZICIE.pdf

Výsledky: https://www.f3xvault.com/?action=event&function=event_view&event_id=2447

Fotky: https://www.dropbox.com/sh/j62o5ymf9pgulc8/AACF_4sZAUoPBvdPYisyogXoa?dl=0

admin

Share

1 Response

  1. Pekná aktivita. Budeme tam písať reálne veci. Milan veľmi dobrý počin, nemusíme písať na nejaké stránky, ktoré nevystihujú podstatu lietania na svahoch.
    Milan ďakujem. Pišta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

− 3 = 1

Post comment